Porażenie nerwu twarzowego to problem natury medycznej utrudniający wykonywanie niektórych czynności, ćwiczeń czy śmiania się. Choć nie znaleziono jednej przyczyny stojącej za jego występowaniem, warto przyjrzeć się jego etnologii i leczeniu. Czym jest porażenie nerwu trójdzielnego? Rehabilitacja czy leczenie farmakologiczne – która z metod terapii jest najskuteczniejsza?
Porażenie nerwu twarzowego, znane również jako paraliż Bell'a, to nagła utrata funkcji, dzięki której możemy kontrolować ruchy mięśni twarzy. Jest to zazwyczaj jednostronne schorzenie, wiążące się osłabieniem lub utratą zdolności do wykonywania niektórych ruchów po jednej stronie twarzy.
Problem ten ma różne przyczyny, ale często występuje bez wyraźnego powodu. Wśród głównych wyróżnia się:
Porażenie nerwu twarzowego najczęściej nie ma bezpośredniego związku z aktywnością fizyczną. Pamiętajmy jednak, że sport może w niektórych przypadkach wpływać na odczuwalność dolegliwości. Gdy nerw twarzowy jest już osłabiony lub uszkodzony, intensywny trening czasowo nasila objawy porażenia. Podczas wysiłku należy zatem unikać większego obciążenia mięśni twarzy, ponieważ niejednokrotnie wiąże się to z całkowitym brakiem kontroli nad mimiką.
Objawy porażenia nerwu twarzowego obejmują między innymi:
W przypadku wielu pacjentów fizjoterapia odgrywa istotną rolę w procesie leczenia porażenia nerwu twarzowego. Zwykle proces ten obejmuje:
Fizjoterapia jest zazwyczaj dostosowywana do indywidualnych potrzeb pacjenta, uwzględniając stopień porażenia nerwu twarzowego, nasilenie objawów i ogólny stan zdrowia. Regularne sesje w połączeniu z dokładnym wykonywaniem zaleconych ćwiczeń w domu mogą po czasie przywrócić funkcję mięśni i zminimalizować trudności związane z ograniczeniami. Jakie ćwiczenia na porażenie nerwu twarzowego sprawdzą się najlepiej?
Porażenie nerwu twarzowego — jakie ćwiczenia stosować?
Do najczęściej stosowanych, polecanych i bezpiecznych ćwiczeń zalicza się:
Wiemy już, jaka rehabilitacja na porażenie nerwu twarzowego sprawdzi się najlepiej. Należy pamiętać jednak, że zawsze warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub lekarzem prowadzącym. Tylko doświadczony medyk jest w stanie dopasować treningi do konkretnego przypadku, a także monitorować postępy rehabilitacji, co jest kluczem do szybkiego odzyskania sprawności.
Regularne wykonywanie zaleconych zadań to podstawa, ale ważne jest również unikanie nadmiernego wysiłku, który może pogorszyć objawy. Pacjenci dotknięci porażeniem nerwu twarzowego często borykają się ze zniechęceniem, przygnębieniem, lękami i stanami depresyjnymi. Wynika to z faktu, że problemów twarzy nie da się ukryć przed światem, nie zawsze efekty wyglądają estetycznie, a na efekty fizjoterapii trzeba poczekać. Przez ten czas pacjent może czuć się mało atrakcyjny, zawstydzony, a ciekawskie spojrzenia środowiska wywoływać szczególny dyskomfort. Z tego powodu uznaje się, że do pełnej/holistycznej fizjoterapii należy włączyć psychoterapię, dzięki której pacjent może pokonać emocjonalno-psychiczne bariery i odnaleźć pokłady zaangażowania, cierpliwości i wytrwałości, które są niezbędne podczas ćwiczeń.
Wsparcie ze strony bliskich, którzy będą podkreślać każdy sukces pacjenta także może okazać się „na wagę złota”.
Zaprezentowany zestaw ćwiczeń na porażenie nerwu twarzowego warto rozszerzyć o inne przydatne treningi, stosowane między innymi przez osoby po udarze mózgu, jak i osoby, u których zdiagnozowano tętniaka lub guza. Minibook „Rehabilitacja w porażeniu nerwu twarzowego”, to zestaw kart ćwiczeń, które charakteryzują się prostotą wykonania, przy maksymalnie potencjalnej skuteczności. Sama pozycja jest skierowana do pacjentów oraz fizjoterapeutów, którzy dzięki niej mogą pogłębić swoją wiedzę, dostosować atrakcyjny plan leczenia i w łatwy sposób zadbać o przekazanie informacji lub zaleceń. Elektroniczna forma natomiast pozwoli na skorzystanie z tych treści w każdej dogodnej porze i momencie.
W przypadku pacjentów onkologicznych zachęcamy również do zapoznania się ze standardowym tokiem rehabilitacji w przypadku nowotworów, który opisywaliśmy w artykule: „Fizjoterapia w onkologii — zalecenia i przebieg”. Łącząc wiedzę z zakresu onkologii i możliwości fizjoterapii po porażeniu nerwu twarzowego pacjent lepiej zrozumie planowane działania specjalisty i z pełną świadomością oraz motywacją przystąpi do współpracy.